Lewis C.S.
C.S.Lewis sa narodil v Írsku v roku 1898. Rok študoval na Malvern College a potom u súkromného učiteľa. Získal najvyšší titul z gréckej a latinskej literatúry, filozofie a starovekej histórie a tiež z anglického jazyka. V rokoch 1925-1945 bol stálym profesorom na Magdalen College. V roku 1954 sa stal profesorom stredovekej a renesančnej literatúry na univerzite v Cambridge. Bol výnimočným a obľúbeným prednášajúcim, ktorý natrvalo a významne ovplyvnil svojich študentov.
Dlhé roky bol C.S. Lewis ateistom. Svoje obrátenie opísal v diele Zaskočený radosťou nasledovne: „V akademickom roku 1929 som sa na Trinity College vzdal a uznal, že Boh je Boh ... a možno (som bol v tom momente) najskľúčenejším a najzdráhavejším konvertitom Anglicka.“ Práve táto skúsenosť mu pomohla pochopiť nielen apatiu, ale aj aktívnu neochotu prijímať náboženstvo. Práve tu sa z kresťanského spisovateľa mimoriadne obdareného výnimočným logickým myslením a z osoby s ľahko zrozumiteľným, živým štýlom vyjadrovania stal jedinečný spisovateľ takých kvalít, ktoré nemali páru. Diela ako napríklad Problém bolesti, Rady skúseného diabla, Štyri lásky, Veľký rozvod sú len zlomkom z jeho výnimočného diela. C.S. Lewis písal aj knihy pre deti Kroniky Narnie, vedeckú fantastiku a z jeho pera vyšla aj bohatá kolekcia literárnej kritiky. Jeho diela poznajú milióny ľudí na celom svete vďaka prekladom. C.S. Lewis zomrel 22. novembra 1963 vo svojom dome v Oxforde.
Posledný boj (7. diel)
V poslednom príbehu Kroník Narnie sa spolu s našimi hrdinami dostaneme do zázračného sveta v časoch, keď v Narnii panuje kráľ Tirián, prapredok Riliána a posledný z Kaspiánovho rodu. Jeho vlasť napadnú hordy Kalormenčanov z juhu, podporované nepriateľmi usídlenými priamo v Narnii. Schyľuje sa k poslednej bitke medzi dobrom a zlom, civilizáciou a barbarstvom...
Strieborná stolička (6. diel)
V ďalšom príbehu, sa do Narnie dostáva teraz už polepšený Eustace s kamarátkou Jill Polovou, ktorá je v Narnii prvý raz a uniká do nej zo školy, v ktorej ju s tichým súhlasom učiteľského zboru šikanujú.
Dobrodružstvá lode Ranný pútnik (5. diel)
Peter a Susan sú už na návrat do Narnie pristarí, a tak sa cez magický obraz dostávajú iba Edmund a Lucy. Nechtiac so sebou priberú aj veľmi nepríjemného bratanca Eustacea, ktorý sa však pobytom v Narnii zmení na nepoznanie.
Princ Kaspián (4. diel)
Štvorica detí zo „skrine na šaty“ sa opäť dostáva do Narnie – tentoraz celkom nečakane a proti svojej vôli – jednoducho ich akási mocná mágia stiahne z lavičky na železničnej stanici, kde čakali na vlak. Svoje bývalé kráľovstvo nachádzajú totálne zničené, hrad v troskách, všetko zarastené hustým lesom.
Kôň a jeho chlapec (3. diel)
V Kalormene, veľkej orientálnej ríši susediacej aj s Narniou, žije mladý najdúch Šasta. Vychováva ho nevlastný otec, rybár Aršíš, a keď sa ho rozhodne predať za otroka jednému z vládnucej vrstvy tarkánov, Šasta sa rozhodne ujsť.
Čarodejníkov synovec (1. diel)
Zlý londýnsky čarodejník Andrew úskokom pošle svojho synovca na prieskum do iného sveta, kam sa on sám neodváži. Synovec Digory spolu s priateľkou Polly v ňom objavia miesto, odkiaľ sa dá vchádzať do bezpočtu iných svetov.
Lev, šatník a čarodejnica (2. diel)
V Európe zúri vojna a deti posielajú rodičia z Londýna na vidiek, aby ich uchránili pred hrôzami bombardovania. Štvorica súrodencov sa takto dostane do vidieckeho sídla nemenovaného profesora, kde pri hre objavia skriňu na šaty, cez ktorú sa dá dostať do Narnie.
Bremeno slávy a iné eseje POŠKODENÝ KUS
Poškodená obálka, pozri foto.
Devätnásť známych a aj v dnešnej dobe relevantných esejí